Preposlať Viete ako fungujú dotykové panely?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Viete ako fungujú dotykové panely?

06.12.2005 | Vložil Pavel Zámečník | Technológia | Komentárov: 0 |

Základ touchscreen obrazoviek sa skladá z troch základných komponentov: dotykového senzoru, kontroleru a sotwarového ovládača. Touchscreen obrazovky sú akýmsi vstupným zariadením a musia byť preto kombinované ...

AKO PRACUJE DOTYKOVÝ PANEL?
Základ touchscreen obrazoviek sa skladá z troch základných komponentov: dotykového senzoru, kontroleru a sotwarového ovládača. Touchscreen obrazovky sú akýmysi vstupnými zariadeniami a musia byť preto kombinované so zobrazovacou jednotkou a počítačom, prípadne s iným zariadením, ktoré dokáže využiť dotykovú technológiu.
1. Dotykový senzor
Dotykový senzor je priehľadný sklenený panel, opatrený dotykovou vrstvou. Tento panel je umiestnený pred zobrazovacou jednotku tak, že dotyková vrstva korešponduje so zobrazovacou plochou LCD panela. Dotykový senzor vysiela signál, ktorý je pri dotyku prerušovaný. Zmena napätia, zapríčinená dotykom obrazovky, určuje polohu kurzora, respektíve udáva miesto prerušenia signálu.
2. Kontrolér
Kontrolér je malé hardvérové zariadenie podobné PC karte, ktoré sa stará o komunikáciu medzi dotykovým senzorom a počítačom. Kontrolér získava informácie z dotykového senzora a prevádza ich do zrozumiteľnej reči počítača. Samotný kontrolér je inštalovaný vo vnútri monitora. Kontrolér tiež určuje pripojenie dotykového panela k počítaču. Kontroléry sa môžu pripájať k počítaču pomocou Serial / COM (PC) alebo USB rozhraním (PC a Mac).
3. Softvérový ovládač
Softwarový ovládač je akýmsi rozšírením operačného systému v počítači, umožňujúci spoluprácu počítača s dotykovým displejom. Hovorí operačnému systému ako naložiť s dátami získanými z kontroléra a ako tieto dáta správne vyhodnotiť. Softwarový ovládač je v zásade emulátor klasickej počítačovej myši. To znamená, že dotyk obrazovky je rovný kliknutiu myši v rovnakom mieste. Emulácia myši dovoľuje prácu na akomkoľvek stave a nie je potrebné písať špeciálne programy pre využitie dotykových panelov.
NA ČO SA DOTYKOVÉ PANELY POUŽÍVAJÚ?
Verejné informačné displeje
Informačné kiosky, turistické displeje, displeje používané pri výstavách a ďalšie displeje využívané vo väčšej miere ľuďmi s minimálnou alebo žiadnou znalosťou práce na PC. Užívateľsky prívetivé rozhranie je v mnohých prípadoch efektívnejšie než iné, nie tak jednoduché vstupné rozhranie, najmä pre neskúsených užívateľov. Dotyková technológia urobí z Vašej prezentácie oveľa lepšie dostupný zdroj informácií, umožňujúci pohyb obsahu jednoduchým dotýkaním sa obrazovky.
Retail a Restaurant systémy
Čas sú peniaze a najmä v, na rýchlosti závislých, systémoch, akými reštaurácie bezpochyby sú. Dotykové panely sú veľmi jednoduché na ovládanie a zamestnanci môžu veľmi rýchlo zefektívniť svoju prácu. Vzhľadom k jednoduchosti obsluhy dotykového panela je zaučenie nových pracovníkov veľmi krátke. Keďže je vstupné zariadenie inštalované priamo do displeja, ušetrí sa aj miesto, ktoré môže byť využité lepšie. Dotykové panely môžu byť použité v pokladničných systémoch aj v rezervačných či zakladacích systémoch.
Samoobslužné systémy
V dnešnej uponáhľanej dobe je postávanie vo frontách zbytočná strata času aj peňazí. Samoobslužné systémy dokážu zvýšiť komfort pri nákupe vo vyťažených predajniach, rýchlom občerstvení, cestovných termináloch aj v ďalších odvetviach. Zákazník môže veľmi rýchlo formulovať svoju požiadavku sám a tým ušetri veľa času nielen sebe, ale aj ostatným zákazníkom a nervov pri rokovaniach s úradníkmi. Príkladom využitia dotykovej technológie v tejto kategórii môže byť napríklad nasadenie dotykových panelov do leteckých odbavovacích terminálov po celom svete.
Kontrolné a automatizované systémy
Dotykové panely sú využiteľné v priemyselných procesoch rovnako dobre ako pri domácom použití. Vďaka kompaktnosti systému sa ušetrí veľa užitočného miesta. V priemyselnom nasadení môže dôjsť aj k zefektívneniu procesu kontroly jednoduchosťou ovládania. O výhodách dotykovej technológie sa presvedčili pracovníci mnohých podnikov. Ako príklad uvádzame zavedenie dotykového systému do výrobného procesu firmy Philip Moris.
Výučba počítačovej gramotnosti
Vzhľadom k jednoduchosti ovládania dotykového displeja je vhodným nasadením tejto technológie v učebniach využívaných najmä menej skúsenými používateľmi. Výučba sa stane efektívnejšia a zábavnejšia ako pre poslucháčov aj pre prednášajúcich.
Zástupné systémy
Dotykové panely sa osvedčili ako alternatívne rozhranie pre používateľov so zníženými motorickými schopnosťami, pre ktorých je klasická myš alebo klávesnica nevyhovujúcim vstupným prostriedkom. A mnoho mnoho ďalších
4-žilová TECHNOLÓGIA VÝROBY dotykových panelov
Štvorvodičové dotykové panely sa skladajú z dvoch vrstiev. Vrchná vrstva, ktorej sa dotýkame, je pod napätím a spodná vrstva funguje ako obraz vrstvy vrchnej a jej funkciou je určenie polohy dotyku. Zjednodušene - prstom alebo ukazovátkom pritlačíme bod na vrchnej vrstve na vrstvu spodnú a elektronika vyhodnotí polohu dotyku a odovzdá informáciu počítaču, ktorý presunie kurzor resp. vykoná nejaký úkon podľa tejto informácie. Hlavné prednosti štvorvodičovej technológie je nízka spotreba energie, vysoká reakčná rýchlosť a väčšia presnosť. Nevýhodou je potom nižšia odolnosť voči manuálnemu poškodeniu. Táto technológia nedokáže, oproti technológii päťvodičovej, fungovať po manuálnom zničení vrchnej vrstvy. Preto je predurčená na menej záťažové pracoviská ako sú domáce počítače, prezentačné miestnosti, reštaurácie a podobne.
5-žilová TECHNOLÓGIA VÝROBY dotykových panelov
Na vodivo pokovovanej sklenenej podložke je prilepená vrchná polyesterová doska potiahnutá ochranným tvrdeným filmom proti poškriabaniu. Napätie je privedené na hornú vrstvu. Pri dotyku sa táto pritlačí a kontaktuje sklenenú podložku a el. prúd tečie do štyroch rohov úmerne podľa vzdialenosti bodu dotyku od rohov. Kontrolér potom vypočíta polohu bodu dotyku na základe veľkosti jednotlivých prúdov. Pretože 5drátová technológia odvodzuje oba dotykové súradnicové systémy X a Y priamo zo základnej, stabilné sklenené vrstvy, nie je činnosť a presnosť systému ovplyvnená porušením vrchnej dotykovej vrstvy (spôsobená intenzívnym používaním alebo neopatrnosťou). Môže byť aktivovaný akýmkoľvek predmetom, prstom (aj rukavicou či s dlhými nechtami), ukazovátkom atď. Je vysoko odolný proti poškriabaniu, priezračný a vykazuje dlhú životnosť. Preto sa hodí aj pre náročné priemyselné aplikácie. Nevadí, keď je vystavený vode, olejom atď. (dotykový povrch), ale voda sa nesmie dostať ku kontaktom a elektródam. Táto technológia sa hodí na vysoko záťažové pracovisko ako sú informačné kiosky a verejne dostupné miesta.
 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Viete ako fungujú dotykové panely?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.