Preposlať Elektronický papier

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Elektronický papier

20.07.2007 | Stanislav Tvrz | Technológia | Komentárov: 0 |

Firma Fujitsu postupuje vo vývoji ultratenkých LCD displayov.

E-papier sa skladá z vrstvy tekutých kryštálov, ktorá je chránená niekoľkými vrstvami priehľadného ohybného plastu. Vzniká tak tenký, priehľadný a ohybný displej. Medzi výhody e-papieru patrí hlavne skladnosť, ale tiež energetická úspornosť, nepotrebuje totiž podsvietenie a raz zobrazený obraz zostane zobrazený aj po odpojení napájania.

Elektronický papier

Firma Fujitsu predstavila prvý e-papier už pred dvoma rokmi. Vtedajšie prototypy boli oveľa menší než dnešný, a boli len čiernobiele. Dnes už vieme vyrobiť až 12“ displaye s rozlíšením 1024x768 pixlov a paletou 4096 farieb. Osemfarebný obrázok sa prekreslí za dve sekundy, obrázok s maximálnym farebným rozlíšením potom nabieha desať sekúnd. Do budúcnosti sa počíta so zvyšovaním farebnej hĺbky a znižovaním času nutného k obnoveniu obrazu. Na trhu by sa mali e-papierové displeje objaviť behom apríla 2008. Ich využitie sa predpokladá napr. v supermarketoch, kde by mohli nahradiť klasické cenovky. Informácie o tovare by sa potom mohli jednoducho meniť na diaľku. Do úvahy pripadajú aj „elektronické“ knihy alebo časopisy. Vďaka bezdrôtovému prepojeniu s počítačom, by potom e-papierové noviny mohli časom vytlačiť klasické papierové.

Elektronický papier

Fujitsu už predstavilo aj prvú tabletu PC, ktorá využíva e-papierový display. Vďaka tomu má nezvyčajne ohybný LCD display. Využíva OS Windows CE a na jedno nabitie batérie vydrží v prevoze až 50 hodín. Podporuje bezdrôtové siete a webový prehliadač. Cieľové využitie je ako náhrada klasických formulárov v bankách alebo u lekárov. Cena 12“ modelu je 2100$, 8“ modelu potom 1400$. Naviac sa zatiaľ Fujitsu tablet PC predáva v minimálnom množstve desiatich kusov.

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 2

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Elektronický papier


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.