Preposlať 22-palcový LCD Hyundai N220WA

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

22-palcový LCD Hyundai N220WA

24.09.2007 | Filip Kříž | Recenzia | Komentárov: 0 |

Po seriáli monitorov s veľkosťou prevažne 19 palcov sa teraz na chvíľu presunieme do kategórie o stupeň vyššej, a to k LCD panelom s uhlopriečkou 22 palcov.

Ceny monitorov idú strmhlav nadol a výkon počítačov sa rýchlo zvyšuje, nie je teda problém uživiť rozlíšenie, ktoré bolo nedávno ešte nemysliteľné. Samozrejme, za veľkosť sa platí, ale toto heslo nemusí byť tak úplne pravdivé, ako si dnes ukážeme. Otázka je samozrejme, na čo budeme LCD potrebovať a koľko finančných prostriedkov chceme investovať. Napríklad na hry sa nehodí, teda pokiaľ nevlastníte skutočne high-end zostavu. Na veľkom monitore vyzerá rozlíšenie, na ktoré ste napríklad z 19-ky alebo dokonca 17-ky zvyknutí oveľa kostrbatejšie a je žiadúce úmerne s veľkosťou panelov zvyšovať aj rozlíšenie aplikácií, v tomto prípade hier. To samozrejme stojí výkon. Pokiaľ sa ale venujete nielen hrám, nie je dôvod sa, možno trochu zo zvyku, poohliadať len po devätnástkach (nie, naozaj teraz nehovorím o našich nežných polovičkách). Minimálne za úvahu skutočne stoja.

22-palcový LCD Hyundai N220WA

Hyundai, našincom preslávený továrňou na výrobu stále kvalitnejších automobilov, sa ale tiež venuje výrobe LCD monitorov. Čo nám týmto modelom ponúka ? Designovo síce nejde o úplnú bombu, ale za oči vás určite ťahať nebude. Volí strednú, osvedčenú cestu s heslom – nenadchnúť a hlavne neuraziť. Rám by mohol byť o niečo užší, ale o žiadnu tragédiu sa v žiadnom prípade nejedná. Uprostred spodnej lišty nájdete neodmysliteľný podpis výrobcu a samozrejme ovládacie prvky. K ich stlačeniu vám na prvýkrát pravdepodobne stačiť jeden pokus nebude, ale na druhý pokus sa už snáď zadarí. Voľby v menu sú opäť v duchu osvedčenej klasiky, nič nechýba, nič nového vás do kresla neposadí. Rám, aj celý monitor, vrátane na môj vkus ,zbytočne odfláknutého podstavca, je v čierno-šedivej kombinácii, kedy čierna samozrejme prevláda. Čo sa polohovacích schopností týka, nie je na tom monitor bohužiaľ nijak skvele, ale stratené skóre čoskoro doženie na pozorovacích uhloch, ale o tom až za chvíľku. Monitor je možné pripevniť na stenu pomocou štandardného modulu VESA, ktorý nie je v cene monitora.

22-palcový LCD Hyundai N220WA

Čo sa vlastností týka, je na tom monitor prekvapivo veľmi dobre. Prečo je to také prekvapenie, si nechám ako perličku na koniec, poďme teraz teda k vlastnostiam monitora. Hodnota jasu, je, ako by výrobcami dohodnutá, opäť na hodnote 300 cd/m2, nedá sa tu teda nič vytknúť, ani vyzdvihnúť. Kontrast 800:1 na jednu stranu nepatrí medzi najvyššie, ale ako ste sa možno dočítali TU (http://clanky.katalogmonitoru.cz/slovnik-pojmu-monitory/1682-kontrast/) nie je niekedy honba za čo najvyšším kontrastom vždy tým pravým, a tak – nezostáva, než konštatovať, že 800:1 je plne dostatočných, vzhľadom k cene a zameraniu monitora… Naviac, keď som postavil monitor vedľa monitorov cenovo o niečo drahších a to dokonca s uhlopriečkou len 19 palcov, žiaden rozdiel som nepozoroval, obraz bol rovnako kvalitný (testované na vizualizáciách WMP, fotkách s vysokým rozlíšením a videách v HD kvalite). Pozorovacie uhly sú už bez diskusie aj nutnosti testovania veľmi príjemným prekvapením – 160/170 nadchne hneď na prvý pohľad a dáva monitoru tušiť jeho multimediálne, či takzvané obývačkové možnosti. Doba odozvy na 5 sekundách je ďalšou dobrou správou, na hry monitor samozrejme primárne určený nie je, ale to samozrejme neznamená, že by 5 ms na hry nestačilo!

22-palcový LCD Hyundai N220WA

Poslednou dobrou správou, ktorá vás možno prekvapí a poteší zároveň je len ťažko pochopiteľná cena LCD, ktorá sa v týchto dňoch pohybuje len ľahko nad hranicou 7 500 Sk. Áno, za necelých osem tisíc je možné kúpiť vcelku kvalitný a všestranný monitor, bohužiaľ len s analógovými vstupmi, ale na druhej strane s reproduktormi a napríklad možnosťou používat ho ako plnohodnotnú televíziu, teda pokiaľ vlastníte televíznu kartu. Keď som sa pozrel na cenu, myslel som, že bude potrebné riadne prižmúriť oko a robiť kompromisy, lenže skutočnosť je nakoniec celkom iná. Blíži sa koniec masového rozšírenia 19-tok a hrozí samozrejme príjemne) nástup 22-jek? Uvidíme, ale keďže je na trhu viac modelov, ako je tento, je táto možnosť veľmi pravdepodobná. Ale o tom zasa nabudúce…

22-palcový LCD Hyundai N220WA

Špecifikácia

Jas [cd/m2] 300
Kontrast 800:1
Veľkosť bodov [mm] 0,282
Doba odozvy [ms] 5
Natívne rozlíšenie 1680 x 1050
Uhol horizontálneho pohľadu [°] 170
Uhol vertikálneho pohľadu [°] 160

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 1

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku 22-palcový LCD Hyundai N220WA


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.