Preposlať Čo je LED?

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Čo je LED?

07.06.2007 | Jakub Jáchym | Slovník pojmov | Komentárov: 0 |

LED - pásmo spektra žiarenia diódy je závislé na chemickom zložení použitého polovodiča. LED sú vyrábané s pásmami vyžarovania od skoro ultrafialových, cez rôzne farby viditeľného spektra, až po infračervené pásmo.

LED - pásmo spektra žiarenia diódy je závislé na chemickom zložení použitého polovodiča. LED sú vyrábané s pásmami vyžarovania od skoro ultrafialových, cez rôzne farby viditeľného spektra, až po infračervené pásmo. Pomerne dlho trval vývoj modrej LED, na ktorý čakal jeden z projektov plochej farebnej televíznej obrazovky. Z princípu funkcie LED vyplýva, že sa nedá priamo emitovať biele svetlo - staršie bielo žiariace diódy obsahujú trojicu čipov vyberaných tak, aby bol aditívnym miešaním v rozptylnom materiáli vrchlíka dosiahnutý vnem bieleho svetla. Pretože nie je možné priamo emitovať biele svetlo, pravé biele LED využívajú luminofor. Niektoré biele LED emitujú modré svetlo, časť tohto svetla je priamo na čipe luminoforom transformovaná na žlté svetlo a vďaka miešaniu týchto farieb vzniká biela. Iné typy bielych LED emitujú ultrafialové žiarenie, to je priamo na čipe luminoforom transformované na biele svetlo. So zväčšujúcou sa frekvenciou emitovaného svetla rastie napätie, pri ktorom sa prúd v priepustnom smere začína zväčšovať. V kremíkovej (Si) dióde je toto napätie asi 0,6 V, v zelenej LED z GaP 1,7 V a v modrej z SiC už 2,5 V.

Čo je LED?

Základné monokryštály diód bývajú prekryté guľovými vrchlíkmi z epoxidovej silice alebo akrylového polyesteru. Materiály, z ktorých sa LED vyrábajú, totiž majú pomerne vysoký index lomu a veľká časť vyžarovaného svetla by sa odrážala totálnym odrazom späť na rovinnom rozhraní so vzduchom. Oproti iným elektrickým zdrojom svetla (žiarovka, výbojka, dútnavka) majú LED tú výhodu, že pracujú s pomerne malými hodnotami prúdu a napätia. Z toho vyplýva ich použitie v displejoch (v tvare cifier a písmen). Kombináciou LED základných farieb (červená, zelená, modrá) možné získať aj farebné obrazovky.

Čo je LED?

Konštrukčne predstavujú LED súčiastku, v ktorej je kontaktovaný čip (alebo kombinácia čipov) zastrieknutý materiálom s požadovanými optickými vlastnosťami (LED sa vyrábajú v bodovom, či rozptylnom prevedení, s rôznym vyžarovacím uhlom). Kontakty môžu byť v prevedení pre povrchovú montáž (SMD), alebo v tvare ohybných, či poddajných prívodov. Zostavy viac LED, púzdrované spoločne môžu mať samostatne vyvedený každý čip, spoločnú anódu, alebo katódu, alebo iným systém kontaktovania podľa zamýšľaného použitia (napríklad dvojfarebné diódy).

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 10

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Čo je LED?


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.