Preposlať Apple Thunderbolt Display

 

Zdieľanie článku na sociálnych a iných sieťach

Radi by ste sa podelili o tento článok s ostatnými? Kliknutím na ikonky nižšie ho môžete zdieľať na danej sieti.

    ikona Facebook ikona Twitter ikona Linkuj ikona Jagg ikona MediaBlog ikona TopOdkazy ikona Bookmarky ikona TopClanky ikona VybraliSme ikona Delicious ikona Digg ikona Technorati ikona LinkedIn ikona Google

Apple Thunderbolt Display

24.11.2011 | Ondřej Koníček | Aktuality, recenzie | Komentárov: 0 |

V dnešnej recenzii sa pozrieme na nový monitor od amerického Applu, a to na model s označením Thunderbolt Display. Už podľa pomenovanie je zrejmé, že monitor vsádza na novú komunikačnú technológiu Thunderbolt.

 

Apple Thunderbolt Display

Hneď na prvý pohľad zaujme elegantný a minimalistický dizajn, ktorý je pre Apple niečo ako ochranná známka. Vzhľad tejto novej verzie je takmer identický, ako u staršieho monitora Cinema Display, ktorý bol predstavený v roku 2010, ale to vôbec nevadí, pretože dizajn je naozaj nadčasový a pozornosť vie pritiahnuť stále. Šasi monitora, a to aj jeho zadná strana, je z hliníka, čo monitora dodáva na atraktívnosti a vďaka tomu patrí dielenské spracovanie k tomu najlepšiemu, čo môžete v súčasnosti kúpiť. Z hliníka je vyvedený aj atraktívny stojan, ktorý trochu pripomína kačacie nohu a musíme ho pochváliť za veľmi dobrú stabilitu a pevnosť. Nastavenie polohy je celkom obmedzené a musíte sa uspokojiť iba s vyklopením v rozmedzí 20 stupňov. V tele monitora nájdeme veľa integrovaných vecí, ako je napríklad senzor, ktorý nastavuje jas podľa okolitých svetelných podmienok, kamera, mikrofón a nechybní ani vstavané reproduktory. Tie poskytujú celkom slušný zvuk a jeho čistota je dobrá aj pri vyššej úrovni hlasitosti. 

 

Apple Thunderbolt Display

Čo sa týka základných technických špecifikácií, tak tento model ponúkne uhlopriečku obrazu 27 palcov, najvyššie rozlíšenie 2560 x 1440 pixelov pri pomere strán 16: 9, odozvu 12ms a statický kontrastný pomer 1000: 1. Hodnota jasu je 375 cd/m2 a podsvietenie sa samozrejme starajú LEDky. Monitor je postavený na IPS matrici, takže sa môžeme tešiť na pozorovacie uhly 178 stupňov z horizontálneho aj vertikálneho hľadiska a tiež verné podanie farieb. Kalibrácia monitora prebieha cez program v operačnom systéme MAC OS a môžete si upraviť veľa vecí, ako je jas, teplota farieb, alebo kontrast. Teraz sa pozrieme na alfu a omegu tohto monitora, a tou je konektivita. Tá je na jednu stranu veľmi dobrá a na zadnej strane monitora sa nachádzajú tri porty USB 2.0, rozhranie FireWire, Ethernet a samozrejme je prítomný tiež port Thunderbolt, čo je pýcha novších notebookov od Applu. Bohužiaľ, klasické notebooky alebo PC s Windows týmto rozhraním vybavená nie sú, takže monitor môžete zatiaľ pripojiť len a len k prístrojom od Applu.
 

 

Apple Thunderbolt Display

Avšak, aj na prístrojoch od Applu môžete pomocou Boot Campu rozbehať Windows, takže monitor si môžete užiť aj pod iným operačným systémom, ako je MAC OS. Ešte by sme vás chceli upozorniť na to, že v prípade zapojenia pod Windows musíte počítač reštartovať a až potom monitor nabehne, zapojenie za behu nie je v tomto prípade možné. Vzhľadom k absencii rozhranie Thunderbolt u starších notebookov je jasné, že monitor pripojíte iba k poslednej generácii. Chválime rozhranie Ethernet, ktoré ocenia hlavne používatelia tenkých modelov MacBook Air. Ak do monitora privediete internet cez Ethernet port a následne ho pripojíte cez Thunderbolt do Airu, môžete si aj na tomto podarenom ultrabooku užiť klasické drôtové pripojenie, ktoré je stabilnejšie a väčšinou aj rýchlejší, než WiFi. Kvalita obrazu je naozaj skvelá, najviac vynikne celková detailnosť a jemnosť obrazu, ktorá patrí k absolútnej špičke. Zobrazenie farieb je tiež celkom podarené a aj keď je povrch displeja lesklý, odlesky z okolia sa podarilo udržať na príjemne nízkej úrovni. Čo nás ale príliš nepotešilo, bola spotreba monitora, ktorá v stand-by móde dosahuje priemerne 13.7 wattov a dostali sme sa až na hodnotu 106.5 wattov za hodinu, čo je naozaj dosť. Vo finále vás bude tento monitor na energiách stáť asi o tretinu viac, než úspornejšie konkurenčné model rovnakej veľkosti (Dell UltraSharp U2711).
 

 

Apple Thunderbolt Display

 

Apple Thunderbolt Display je atraktívny monitor, ktorý sa vyznačuje skvelou kvalitou obrazu, širokými pozorovacími uhlami a tiež veľmi kvalitným dielenským spracovaním. Poteší aj rozsiahla konektivní výbava, ale rozhranie Thunderbolt trochu limituje použitie, pretože k ničomu inému, než k výrobkom Apple tento monitor zatiaľ nepripojíte. Okrem toho sa budete musieť zmieriť aj s vyššou spotrebou. Cena sa na našom trhu pohybuje okolo 23500 Sk s DPH. 

tlačiť

Diskusia k článku


Hodnotenie:

hlasov: 0

Pozn: čím väčšie číslo, tým lepšie hodnotenie

Diskusia

Diskusia k článku Apple Thunderbolt Display


počet príspevkov: 0

 

viac

menej

menej značiek

Už raz ste hlasovali.

Odobrať možnosť

Model

Nerozhoduje

Musíte vybrať aspoň dva produkty na porovnanie.